Jak správně napsat životopis

Hledání

Volejte: +420 776 844 049     Email: rolhen@rolhen.czJaký formát životopisu zvolit?

Strukturovaný, přehledný a srozumitelný.

Jak řadit údaje?

Od nejnovějšího k nejstaršímu. Začínejte proto aktuální (či poslední) pracovní pozicí, studiem nebo odbornou praxí a propracovávejte se postupně do historie. Nejdůležitější je praxe – začínejte vždy výčtem pracovních zkušeností, případně dobrovolnickými aktivitami, odbornou praxí nebo pracovními stážemi a brigádami. Vepište hlavní aktivity, na kterých jste se podíleli, a za které jste nesli odpovědnost.

Jak dlouhý má být životopis?

Maximálně na dvě strany. Neuvádějte nadbytečné informace, jako např. datum narození, počet dětí, rodinný stav, zájmy, politickou a náboženskou příslušnosti atp. Do životopisu nevkládejte fotografii, pokud to inzerát výslovně nevyžaduje.

Jak zaujmout/zacílit Vaším životopisem/Váš životopis?

Nebojte se připravit si více verzí životopisu na různé typy pozic, o které se ucházíte. Zamyslete se nad tím, co Váš potenciální zaměstnavatel požaduje a vyberte ze svých zkušeností a dovedností ty, které dané pozici odpovídají.

Jak vyplnit jazykové dovednosti?

Do životopisu si zaznamenejte všechny získané certifikáty i všechny dovednosti cizích jazyků, o kterých nemáte žádný doklad. Tyto dovednosti si  ohodnoťte  pomocí sebehodnocení jazykových dovedností a označte pomocí úrovní A1-C2. K určení urovně Vašich dovedností Vám pomohou stránky Evropského jazykového portfolia. Nezapomeňte si do životopisu zaznamenat i všechny dílčí dovednosti, které jste získali neformální cestou.

Nevíte, jaké komunikační, organizační a odborné dovednosti máte a jak je popsat?

Inspirujte se Evropským slovníkem dovedností a kompetencí (DISCO II), který nabízí více než 90.000 termínů a 8 000 vět, popisujících odborné dovednosti ve dvanácti evropských jazycích. DISCO II slouží k rychlému a kvalitnímu překladu odborných kompetencí a termínů, např.:

  • názvů pracovních pozic do cizích jazyků
  • pro uvedení klíčových kompetencí při sestavování životopisu,
  • při čtení pracovních inzerátů, psaní motivačních dopisů
  • v popisu praktických dovedností získaných během odborné stáže v zahraničí

Jaké další dovednosti do životopisu přidat?

Nezapomeňte zmínit dovednosti a úspěchy získané ve volnočasových aktivitách, např. ve sportu, hudbě atd. Tyto aktivity mohou svědčit o Vašich charakterových vlastnostech, např. o tom, že jste týmoví hráči, že jste trpěliví, máte výdrž atd.

Co přiložit k životopisu?

Připravte si s sebou další doklady o Vašich dovednostech a znalostech, tzv. evropský pas dovedností. Do této složky si můžete uložit jazykový pas, doklad o mobilitě, dodatek k osvědčení, dodatek k diplomu a další doklady, jako např. certifikáty, diplom, vysvědčení nebo doklady o stáži. Evropský pas dovedností si můžete vytvořit ZDE.

Kde najdete další informace?

Máme pro vás podrobné pokyny, jak vyplnit životopis Europassu, vzorové příklady vyplněných životopisů v češtině i angličtině. Poradíme Vám, jak napsat motivační dopis i jak se připravit na pracovní pohovor.


Obsah tohoto článku byl čerpán z webu: EuroPass

Firmy volejte:
+420 776 844 049

Ověření odborné způsobilosti,
ověření údajů uchazečů, pohovory, školení

1500
Štastných zaměstnanců
500
Zrealizovaných projektů
4000
Vybavených žádostí
16
Let na trhu